2014 Race Schedule

2014 Stock Outboard Racing Schedule

March 2014

March 8th & 9th

Puddingstone Regatta presented by Alard Machine

San Dimas, CA – Puddingstone Resovoir
Region 12; Hosting Club: SCOA, Directions, Race Coverage

 

April 2014

April 5th & 6th

The Sammamish Slough – Exhibition

Kenmore, WA – The Sammamish Slough

Region 10, Host Club: ?, Directions, Race Coverage

April 5th & 6th

Blue Water Spring Classic presented by Hotboat.com, Kyle Bement Memorial Race

Parker, AZ – Colorado River
Region 12; Host Club: SCSC, Directions, Race Coverage

April 11th, 12th & 13th

2014 Stock and Modified Winternationals   ***Winter National Championships***

Jesup, GA – Lake Lindsey Grace

Region 5; Host Club: PRORA, Directions, Race Coverage

April 26th & 27th

Spring Millville Regatta

Millville, NJ – Laurel Lake

Region 3; Host Club: DVORA, Directions, Race Coverage

April 26th & 27th

Jetchevrolet.com / Business Elite Run for the Record *Inboards with select Outboard Classes

Yelm, WA – Lake Lawrence

Region 10; Host Club: Seattle Inboard Association, Directions, Race Coverage

May 2014

May 3rd & 4th

Icebreaker Regatta  **********Race Cancelled due Flooding ***************

Delaware, OH – Delaware Lake

Region 6; Host Club: TRORA, Directions, Race Coverage

May 3rd & 4th   

MOD Western Divisional / Mount St. Helens Regatta   ***** Race “Blown-off”, No heats run – Check back for re-schedule****

Castle Rock, WA – Silver Lake

Region 10; Host Club: Seattle Outboard Association, Directions, Race Coverage

May 10th & 11th

Tabor City Regatta 2014 ***Southeast Divisional Championship***

Tabor City, NC – Lake Tabor

Region 4; Host Club: CVRA, Directions, Race Coverage

May 17th & 18th

Hall, Cook, O’Connor Memorial Regatta *** Northeast Divisional Championship ***

Standish, ME – Watchic Lake

Region 1; Host Club: SSOA, Directions, Race Coverage

May 17th & 18th

Powerboat Days 2014

Pell Lake, WI – Pell Lake

Region 7: Host Club: BSOA, Directions, Race Coverage

May 24th & 25th

John Read Memorial Regatta

Franklin, PA – Justus Lake

Region 6; Host Club: TRORA, Directions, Race Coverage

May 24th & 25th

Newberg Memorial Weekend Boat Races

Newberg, OR – Willamette River

Region 10; Host Club: Newberg Boat Club, Directions, Race Coverage

May 31st & June 1st

Travis Pond Memorial Regatta   ***North American Championships “J” & “AX” classes***

Hinton, WV – Bluestone Lake

Region 4; Host Club: CVRA, Directions, Race Coverage

May 31st & June 1st

Lake Minden Classic *Spring Series

Nicolaus, CA – Lake Minden Resort

Region 11; Host Club: NCOA, Directions, Race Coverage

June 2014

June 7th & 8th

Milton Three Ponds

Milton, NH – Townhouse Pond

Region 1; Host Club: SSOA, Directions, Race Coverage

June 7th & 8th

Lock Haven Regatta

Lack Haven, PA – Susquehanna River

Region 3; Host Club: DVORA, Directions, Race Coverage

June 7th & 8th

4th Annual Harry Brinkman Memorial Regatta

Huntington, IN – Lake Clare

Region 7; Host Club: IOA, Directions, Race Coverage

June 7th & 8th

Phantom Powerboat Days

Mukwonago, WI – Phantom Lake

Region 7; Host Club: ?, Directions, Race Coverage

June 7th & 8th

Silver Lake Regatta

Everett, WA – Silver Lake

Region 10; Host Club: SOA, Directions, Race Coverage

June 14th & 15th

Joe Whetstone Memorial Race AKA The Great Lakes Challenge   ***Driver School***

Constantine, MI – St. Joseph River

Region 6; Host Club: MHRA, Directions, Race Coverage

June 21st & 22nd

Roy Blackwell Memorial Regatta   ***Western Divisional Championships***

Warrenton, OR – Cullaby Lake

Region 10; Host Club: CORA, Directions, Race Coverage

June 28th & 29th

Berwick, PA

Region 3

June 27th, 28th & 29th

Rock Falls River Chase

Rock Falls, IL – Rock River

Region 7; Host Club: ?, Directions, Race Coverage

June 28th & 29th

Long Beach, CA

Region 12

July 2014

July 5th & 6th

Akron, OH

Region 6

July 12th & 13th

COA Annual Thompson Regatta

Thompson, CT – West Thompson Lake

Region 1; Host Club: COA, Directions, Race Coverage

July 11th, 12th & 13th

Wet & Wild Regatta   ***Driver School July 11th***

Village of Grass Lake, MI – Grass Lake

Region 6; Host Club: MHRA, Directions, Race Coverage

July 11th, 12th & 13th

Sparks Hydrofest

Sparks, NV – Sparks Marina

Region 11; Host Club: NCOA, Directions, Race Coverage

July 18th, 19th & 20th

Quake on the Lake

Waterford, MI – Pontiac Lake

Region 6; Host Club: ?, Directions, Race Coverage

July 19th & July 20th

64th Annual PNC Trenton Rotary

Trenton, MI – Trenton Chan.

Region 6; Host Club: TORC, Directions, Race Coverage

July 19th & 20th

Tacoma, WA

Region 10

August 2014

August 2nd & 3rd

Long Beach, CA

Region 12

August 4th, 5th, 6th, 7th, 8th & 9th

APBA Moses Lake Nationals   ***National Championship***

Moses Lake, WA – Moses Lake

Region 10; Host Club: SOA, Directions, Race Coverage

August 16th & 17th

Top O’ Michigan Marathon Nationals   ***Marathon National Championship***

Indian River, MI – Inland Waterway

Region 6; Host Club: ?, Directions, Race Coverage

August 23rd & 24th

Smilin’ George Memorial Regatta

Eatonville, WA – Silver Lake

Region 10; Host Club: SOA, Directions, Race Coverage

August 30th, 31st & Sept. 1st

Labor Day Regatta

Lock Haven, PA – Susquehanna River

Region 3; Host Club: DVORA, Directions, Race Coverage

August 30th & 31st

Oshkosh, WI

Region 7

September 2014

September 6th & 7th

Taunton, MA

Region 1

September 5th, 6th & 7th

Wild Ones Regatta   ***Driver School Sept. 5th***

Grass Lake, MI – Grass Lake

Region 6; Host Club: MHRA, Directions, Race Coverage

September 6th & 7th

SRP Presents Scott & Linda Carson Summer Nationals / Yapachino Memorial Regatta

Spanaway, WA – Spanaway Lake

Region 10; Host Club: Tacoma Inboard Racing, Directions, Race Coverage

September 12th, 13th & 14th

Crystal Lake Regatta

Redwood, NY – Crystal Lake

Region 2; Host Club: FLRC, Directions, Race Coverage

September 13th & 14th

Mecosta County Regatta

Big Rapids, MI – Muskegon River

Region 6; Host Club: ?, Directions, Race Coverage

September 13th & 14th

Soap Lake, WA

Region 10

September 13th & 14th

San Diego, CA

Region 12

September 20th & 21st

8th Annual Kingston Fall Classic

Kingston, NH – Greenwood Pond

Region 1; Host Club: SSOA, Directions, Race Coverage

September 20th & 21st

Wilson, NC

Region 4

September 20th & 21st

Yelm, WA

Region 10

September 27th & 28th

Alexandria, KY

Region 6

October 2014

October 3rd, 4th & 5th

Delta Thunder V

Antioch, CA – San Joaquin River

Region 11; Host Club: ?, Directions, Race Coverage

October 4th & 5th

Rocky Stone Kilo’s & 1/4 Mile Straightaway

Lincoln City OR – Devils Lake

Region 10; Host Club: ?, Directions, Race Coverage

October 11th & 12th

Fall Millville Regatta

Millville, NJ – Laurel Lake

Region 3; Host Club: DVORA, Directions, Race Coverage

October 11th & 12th

Lake Minden Classic **Fall Series

Nicolaus, CA – Lake Minden Resport

Region 11; Host Club: NCOA, Directions, Race Coverage

October 25th & 26th

Tabor City, NC

Tabor City, NC – Lake Tabor

Region 4; Host Club: CVRADirections, Race Coverage

October 25th & 26th

Parker, AZ

Region 12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s